شبکه های اجتماعی

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

اگر شما هم جزء آن دسته از والدینی هستید که نمی توانید نوجوان خود را متقاعد کنید دوش بگیرد حتما این مقاله را تا انتها بخوانید

در طی دوران بلوغ، نه تنها بدن نوجوان تغییر می کند، بلکه نحوه مراقبت از بدن نیز تغییر می کند. نوجوانان احتمالاً بیشتر از زمانی که جوان بودند نیاز به دوش گرفتن دارند و برای بسیاری از نوجوانان، عادت به دوش گرفتن روزانه (یا حداقل یک روز در میان) ممکن است دشوار باشد. شما می توانید با صحبت کردن با آنها در مورد اهمیت بهداشت، کمک به آنها تا یاد بگیرند که بهداشت خوب یک مسئولیت شخصی است و با در نظر گرفتن دلایلی که ممکن است یک نوجوان دوش نگیرد، به آنها کمک کنید تا وارد یک روال عادی شوند.

 

برخورد با نوجوانی که از دوش گرفتن امتناع می‌کند می‌تواند گیج‌کننده و شرم‌آور باشد. از یک طرف، شما به سختی می توانید نوجوان خود را مجبور کنید که در صورت عدم تمایل، دوش بگیرد. از طرفی اگر نوجوان شما به طور منظم دوش نگیرد، ممکن است با عواقب جدی اجتماعی و فیزیکی روبرو شود. قبل از اینکه تصمیم بگیرید چگونه مداخله کنید، دلیل بی علاقگی نوجوان خود به حمام کردن را در نظر بگیرید.

در این مقاله به بررسی برخی از دلایلی که نوجوانان ممکن است برای دوش نگرفتن بیاورند، نحوه رسیدگی به مسئله بهداشت نامناسب با نوجوان و اینکه چگونه الگوی خوب بودن می‌تواند متقاعدکننده‌ترین تاکتیک باشد، می‌پردازیم.

دلایل عدم دوش گرفتن نوجوان اساساً می تواند از موارد زیر ناشی شود:

1.      عدم آگاهی

برخی از نوجوانان به سادگی اهمیت دوش گرفتن را نمی دانند. نوجوان شما ممکن است نداند که بعد از بلوغ، اگر دوش نگیرد، عرق می‌کند و بدبو می‌شود.

برای برخی از نوجوانان ممکن است سخت باشد که شبیه بزرگسالان با بدن خود رفتار کنند. در حالی که اگر به طور منظم دوش نگیرند، ممکن است بدن آنها بو بگیرد. حتی نوجوانانی که حمام می کنند گاهی اوقات نیاز به استفاده از صابون یا شستن موهای خود را تشخیص نمی دهند.

اگر فکر می‌کنید که عدم تمایل نوجوانتان به دوش گرفتن ناشی از عدم آگاهی است، این نشانه‌ آن است که باید در مورد بلوغ صحبت کنید. بحث کنید که چگونه تغییرات فیزیکی، مانند افزایش تعریق و ظهور موهای بدن، به این معنی است که دوش گرفتن روزانه مهم است. به نوجوان خود توضیح دهید که باکتری های پوست از عرق تغذیه می کنند که منجر به بوی بدن می شود. دوش گرفتن می تواند به هر کسی کمک کند تمیز بماند و بوی تازگی داشته باشد. به یاد داشته باشید، اینطور نیست که یک نوجوان یک روز از خواب بیدار شود و بداند که دوران بلوغ را پشت سر گذاشته است. در عوض، این یک فرآیند تدریجی است و آنها به سادگی ممکن است متوجه بوی بدشان نشوند.

2.     نوجوان شما کارهای بهتری نسبت به دوش گرفتن برای انجام دادن دارد

بسیاری از نوجوانان ترجیح می دهند اوقات فراغت خود را به بازی های ویدیویی یا گپ زدن با دوستان بگذرانند تا اینکه نگران مسائل بهداشتی باشند. دوش گرفتن می تواند این احساس را داشته باشد که مانع از انجام کارهای دیگری می شود که می خواهند انجام دهند.

نوجوانان همچنین می توانند تعلل کننده های فوق العاده ای باشند. نوجوان شما ممکن است قول دهد که بعد از مدرسه دوش بگیرد. سپس، بعد از مدرسه، ممکن است بگویند ترجیح می دهند بعد از شام دوش بگیرند. و سپس با نزدیک شدن به زمان خواب، ممکن است بگویند صبح دوش خواهند گرفت.

اگر به نظر می رسد امتناع نوجوان شما از دوش گرفتن ناشی از تنبلی است، ممکن است لازم باشد با این موضوع نیز مانند هر مسئولیت دیگری رفتار کنید. محدودیت ها را تعیین کنید و پیامدهایی را ارائه دهید.

3.     مشکلات سلامت روان یا تأخیرهای شناختی

گاهی اوقات، امتناع از دوش گرفتن ممکن است با انواع خاصی از مشکلات سلامت روان مرتبط باشد. در طول سال های نوجوانی، تغییرات هورمونی و رشد بدن بسیار اتفاق می افتد. نه تنها این، بلکه بیشتر نوجوانان در تلاش هستند تا یاد بگیرند که چگونه در همان زمان بیشتر شبیه بزرگسالان باشند. با همه این‌ها، تجربه کردن احساسات دشوار یا حتی افسردگی برای نوجوانان غیرعادی نیست. بنابراین، مهم است که در نظر داشته باشید آیا بهداشت نامناسب نوجوان شما نشانه چیز جدی تری است. برای مثال، نوجوانان مبتلا به افسردگی شدید ممکن است علاقه و انرژی لازم برای دوش گرفتن نداشته باشند. افسردگی همچنین می تواند منجر به مشکلات تحصیلی و اجتماعی شود. نوجوان مبتلا به بیش فعالی نیز عادت دارد کارهایش را به تعویق بیاندازد و به راحتی به مسائل بهداشتی رسیدگی نمی کند. گاهی اوقات نوجوانی که درگیر بیماری وسواس است بدلیل اضطراب ناشی از ناتوانی در کامل نشدن مراحل شستشو ممکن است ترجیح دهد که حمام نرود.

4.     در برخی موارد، تجارب آسیب‌زا می‌توانند باعث ایجاد مسائل بهداشتی شوند.

برای مثال، نوجوانی که مورد آزار جنسی قرار گرفته است، ممکن است از دوش گرفتن امتناع کند زیرا می‌ترسد که آن را دوباره تجربه کند.

5.     نوجوانان مبتلا به ناتوانی های رشدی یا تأخیرهای شناختی نیز ممکن است با مسائل بهداشتی دست و پنجه نرم کنند.

نوجوان ممکن است اهمیت دوش گرفتن را درک نکند. یا ممکن است در به خاطر سپردن مراحل مراقبت از سلامتی خود دچار مشکل شود.

اگر فکر می کنید امتناع نوجوان شما از دوش گرفتن ممکن است ناشی از یک مشکل سلامت روانی باشد، به دنبال کمک حرفه ای باشید. با پزشک نوجوان خود صحبت کنید یا با یک متخصص سلامت روان مشورت کنید.

6.     گاهی نوجوان با امتناع از دوش گرفتن( نادیده گرفتن انچه برای شما مهم است) به قوانین و محدودیت های شما اعتراض خود را نشان می دهد.

7.     سعی کنید به دلایلی فکر کنید که چرا یک نوجوان ممکن است مایل به دوش گرفتن منظم نباشد.

 ممکن است دلیل منطقی در پشت دوش نگرفتن نوجوان وجود داشته باشد، بنابراین شما باید مدتی را صرف فکر کردن در مورد این دلایل کنید به جای اینکه فرض کنید آنها تنبل هستند.

به عنوان مثال، نوجوانی وجود دارد که موهای بسیار بلندی دارد، شاید به دلیل اینکه فرصتی برای مرتب کردن موهای خود ندارد، دوش نمی گیرد. در این صورت، می‌توانید برای آن‌ها کلاه دوش بخرید، یا به آن‌ها پیشنهاد دهید هر روز نیازی به شستن موهای خود ندارند.

شاید نوجوان در یافتن زمان برای دوش گرفتن مشکل داشته باشد. بسیاری از نوجوانان در مورد فعالیت های مدرسه، دوستان، فعالیت های فوق برنامه و کارهای روزمره چیزهای زیادی برای انتخاب دارند. ممکن است آنها احساس کنند که نمی توانند زمانی را پیدا کنند. اگر اینطور است، شاید بتوانید به آنها کمک کنید تا راهی برای مدیریت بهتر زمان خود بیابند یا حتی یکی از کارهای خود را حذف کنند تا 15 دقیقه اضافی برای دوش گرفتن داشته باشند.

8.       از آنها بپرسید که چرا نمی خواهند دوش بگیرند.

بسیاری از اوقات، نوجوانان بر سر چیزهای کوچک شورش می کنند تا احساس کنند که کنترلی بر زندگی خود دارند. اگر قبلاً این کار را نکرده‌اید، از نوجوان بپرسید که چرا نمی‌خواهد دوش بگیرد. امیدواریم پرسیدن به شما کمک کند تا بفهمید چرا آنها نمی خواهند دوش بگیرند. همچنین این پرسش به نوجوان شما نشان می دهد که تصدیق می کنید او در حال رشد است و نظرات و افکار خود را دارد. امیدواریم دلیل اینکه آنها نمی خواهند دوش بگیرند دلیلی نسبتاً ساده باشد. برای مثال، اگر نوجوان بوی محصولات را دوست ندارد، می‌توانید به راحتی به او اجازه دهید آن‌هایی را که می‌خواهد انتخاب کند.

از طرف دیگر، اگر دلیل آنها برای دوش نگرفتن بیشتر فلسفی باشد (مثلاً آنها نمی خواهند دوش بگیرند زیرا فکر می کنند باید طبیعی باشند یا چیزی شبیه به آن)، پس شما باید زمانی را صرف آموزش آنها در مورد پیامدهای بهداشت ضعیف کنید و امیدوار باشید که برای آنها منطقی باشد. اگر نه، ممکن است مجبور شوید شروع به لغو امتیازات کنید.

نحوه برخورد با بهداشت ضعیف

·         مستقیم و واضح باشید:

صحبت کردن با نوجوانان در مورد مسائل بهداشتی می تواند مشکل باشد. اگر مراقب نحوه بیان موضوع نباشید، نوجوان شما ممکن است حالت تدافعی پیدا کند. همچنین عاقلانه نیست که نکات ظریفی مبنی بر اینکه نوجوان شما بوی بدی می دهد یا موهای چرب دارد را رها کنید. گذاشتن دئودورانت در اتاقشان یا شوخی کردن درباره بوی بدنشان مفید نخواهد بود.

در عوض، مشاهدات خود را مستقیماً بیان کنید. چیزی شبیه این بگویید: «امروز موهای شما چرب به نظر می رسد. شما باید آن را بشویید" یا "بدن شما بو میدهد، این به من می گوید که باید دوش بگیرید." این امکان وجود دارد که نوجوان شما به هر حال حالت تدافعی پیدا کند. ممکن است خجالت بکشد، اما بصورت شلاقی و گفتن چیزهای ظالمانه ای واکنش نشان دهد، "ببین چه کسی دارد صحبت می کند. شما که خودت همیشه بوی بدی می دهی.»

·         به مشکلات احتمالی اشاره کنید:

اهمیت بهداشت خوب فراتر از ظاهر است. به مشاهدات خود اشاره کنید و مشکلات بالقوه ای را که می تواند ناشی از بهداشت نامناسب باشد به اشتراک بگذارید. چیزی شبیه این بگویید: «سه روز است که دوش نگرفتی. این به سلامتی تو آسیب می رساند.»

بهداشت ضعیف می تواند منجر به انواع مشکلات سلامتی و مشکلات اجتماعی شود. نوجوانانی که دوش نمی گیرند ممکن است در خطر ابتلا به انواع خاصی از عفونت های پوستی باشند. یک نوجوان بدبو ممکن است در دوست یابی و حفظ دوستان مشکل داشته باشد. ممکن است به دلیل ظاهری نامرتب مورد آزار و اذیت قرار گیرند. و این می تواند آسیب جدی به عزت نفس آنها وارد کند.

نگرانی های خود را با گسترش تمرکز آنها به اشتراک بگذارید. آنها ممکن است فکر کنند کسی متوجه نمی شود. بگویید: «می‌ترسم بچه‌های دیگر متوجه شوند که شما دوش نمی‌گیرید» یا «نمی‌خواهم شما را به خاطر بوی بدی که می‌دهید، درگیر کنند».

·         رسیدگی به سایر مسائل بهداشتی:

نوجوانانی که از دوش گرفتن امتناع می ورزند، اغلب مسائل بهداشتی دیگری را نیز تجربه می کنند. به عنوان مثال، با نوجوان خود در مورد اهمیت پوشیدن لباس تمیز و تعویض بعد از ورزش صحبت کنید. به طور مشابه، نوجوان خود را به استفاده از دئودورانت تشویق کنید. بگذارید نوع مورد علاقه خود را انتخاب کنند. می تواند یک محرک خاموش خوب باشد.

بوی بد پاها نیز می تواند برای نوجوانان، به ویژه ورزشکاران نوجوان، مشکل ساز باشد. نوجوان خود را تشویق کنید پاهای خود را زیر دوش بشوید و سپس قبل از پوشیدن جوراب و کفش صبر کنید تا پاهایش خشک شود. پوشیدن جوراب های نخی و کفش های متناوب می تواند بو را به حداقل برساند.

·         قوانین بهداشتی را وضع کنید:

به نوجوان خود بگویید که هر روز از او انتظار دارید - درست همانطور که او کارهای خانه را انجام می دهد، تکالیفش را تمام می کند و هر روز شام می خورد. دوش گرفتن باید بخشی از روتین آنها باشد. برای تشویق این رفتار مثبت، به نوجوان خود اجازه دهید از امتیازاتی مانند تماشای تلویزیون یا سرگرمی خود با وسایل الکترونیکی بهره مند شود.

اگر نوجوان شما از دوش گرفتن امتناع می کند، یا ادعا می کند که بیش از حد شلوغ است، امتیازات را بردارید. پس از چند روز، نوجوان شما ممکن است متوجه شود که به نفع اوست که خواسته های شما را برآورده کند.

در برابر وسوسه آزار دادن نوجوان خود مقاومت کنید. گفتن مکرر به آنها که نیاز به دوش گرفتن دارند، می تواند باعث شود که آنها با بهترین تلاش شما مبارزه کنند. از قضا، نق زدن همچنین می تواند نوجوان شما را بیشتر به شما وابسته کند. هدف این است که آنها بتوانند از بهداشت خود مراقبت کنند، زمانی که شما حضور ندارید تا به آنها یادآوری کنید. بنابراین مطمئن شوید که دوش گرفتن مسئولیت آنهاست و اگر این کار را نکنند عواقبی در پی خواهد داشت.

در عین حال، به نوجوان خود این انعطاف را بدهید که زمان دوش گرفتن را انتخاب کند. درست مانند بزرگسالان، برخی از نوجوانان ممکن است دوش گرفتن در صبح زود را ترجیح دهند تا آنها را بیدار نگه دارد. دیگران ممکن است قبل از رفتن به رختخواب تأثیر آرام بخش آب را درک کنند. توانایی آنها در تنظیم برنامه دوش گرفتن، احتمال اینکه آن را به یک برنامه معمولی دوش گرفتن تبدیل کند را افزایش می‌دهد.

·         تلاش کنید نوجوان خود برای دوش گرفتن متقاعد کنید:

1.      الگوی خوبی باشید

اگر روزهای متوالی یک لباس می پوشید، یا آخر هفته ها از دوش گرفتن خودداری می کنید، عادلانه است که از نوجوانتان انتظار داشته باشید که عادات بهداشتی شما را زیر سوال ببرد. الگوی خوب بیش از یک سخنرانی دو ساعته اثرگذار خواهد بود.

اگر می‌توانید، اجازه دهید نوجوانتان شما را ببیند که در حال شستن دست‌هایتان، تمیز کردن آشپزخانه، تمیز کردن حمام، و انجام سایر وظایف «پاکیزگی» است. اعمال شما نشان می دهد که برای پاکیزگی ارزش قائل هستید و از آن لذت می برید.

2.     به آنها اجازه دهید محصولات حمام خود را انتخاب کنند.

اگر نوجوانان در مورد محصولاتی که در حمام استفاده می کنند هیجان زده باشند، ممکن است تمایل بیشتری به دوش گرفتن داشته باشند. ممکن است به نظر برسد که نباید مهم باشد، اما این موضوع به آن‌ها کمک می کند تا حدودی کنترل اوضاع را در دست بگیرند.

برای مثال، شاید نوجوان از بوی محصولاتی که انتخاب می‌کنید لذت نبرد. اجازه دادن به آنها برای انتخاب محصولات یک راه ساده است تا آنها احساس کنند کنترل بیشتری بر اوضاع دارند.

وقتی به داروخانه می روید، از نوجوان بخواهید با شما بیاید. وقتی به آنجا رسیدید، از آنها بخواهید محصولاتی را که می خواهند در حمام استفاده کنند، انتخاب کنند. برای کمک به کنترل قیمت، به آن‌ها بگویید که فقط می‌توانند محصولاتی را انتخاب کنند که کمتر از حد معینی که شما تعیین کرده‌اید قیمت داشته باشند.

اگر یک نوجوان مطمئن نیست که چه چیزی باید انتخاب کند، می توانید یک لیست کلی به او بدهید. به عنوان مثال، می توانید در لیست بنویسید: "شامپو، نرم کننده مو، شستشوی بدن، دئودورانت". البته، می‌توانید هر چیز دیگری را که فکر می‌کنید لازم است به لیست اضافه کنید، اما اینها موارد ضروری هستند.

هنگامی که آنها انتخاب های خود را برای شما می آورند، سعی کنید در مورد انتخاب های آنها اظهار نظر نکنید. به عنوان مثال، ممکن است فکر کنید چیزی بوی بدی می دهد یا احمقانه به نظر می رسد، اما آنها آن را انتخاب کردند، بنابراین واضح است که این کار را نمی کنند. اظهار نظر فقط باعث می شود آنها احساس خجالت کنند.

3.     رمز وای فای را تغییر دهید.

اگر با نوجوان در مورد اهمیت رعایت بهداشت صحبت کرده اید، اما آنها هنوز از دوش گرفتن امتناع می ورزند، باید راه های دیگری برای متقاعد کردن آنها پیدا کنید. بسیاری از نوجوانان امروزی اگر قوانینی در نظر بگیرید متقاعد خواهند شد. قادر به دسترسی به اینترنت گذرواژه وای فای را هر زمان که می خواهید یک نوجوان دوش بگیرد تغییر دهید، به آنها توضیح دهید که پس از حمام کردن می توانند رمز وای فای جدید را داشته باشند و این اتفاق تا زمانی که به طور منظم دوش نگرفته باشد ادامه خواهد داشت.

شما همچنین می توانید این را برای سایر امتیازات اعمال کنید. اگر وای فای ندارید یا اگر نوجوان شما علاقه ای به استفاده از اینترنت ندارد، به چیزی فکر کنید که برای او ارزشمند است. شاید از گذراندن وقت خود برای نقاشی لذت می برند. در این مورد، می توانید لوازم هنری آنها را تا زمانی که دوش نگرفته اند بردارید.

وقتی این موضوع را برای نوجوان خود توضیح می دهید، به سادگی نگویید: «وقتی دوش گرفتی می توانی رمز عبور را داشته باشی» بدون اینکه توضیح دهید چرا این موضوع اهمیت دارد. درعوض، سعی کنید بگویید: "من رمز عبور وای فای را تغییر داده ام، بنابراین تا زمانی که دوش نگرفته اید، نمی توانید از اینترنت استفاده کنید. می خواهم یاد بگیرید که پس از انجام مسئولیت ها می توانید از امتیازات استفاده کنید. مراقبت از بهداشت یکی از این مسئولیت هاست.

·         طنز و شوخی ممکن است کمک کند:

نوجوانی دوره تغییرات سریع است. گاهی پیش میآید نوجوان احساسات شدید و متناقضی راجع به برنامه های روتین و وظایف خود تجربه می کند، بهتر است انجام فعالیت های دشوار مانند نظافت و امور بهداشتی را با طنز و شوخی و بازی همراه کنید.

·         از فردی که نوجوان او را الگو قرار می دهد یا با او ارتباط خوبی دارد بخواهید تا با او صحبت کند:

اگر نوجوان از آن دسته‌ای است که حرف‌های شما را باور نمی‌کند، ببینید آیا می‌توانید از کسی کمک بگیرید. به عنوان مثال، اگر شما مادر یک پسر نوجوان هستید، او ممکن است به احتمال بیشتری به مردهای زندگیش مانند پدر، عمو، پدربزرگ، یا حتی یک دوست نزدیک خانوادگی، گوش دهد.

اگر شخصی که قرار است با او صحبت کند، مطمئن نیست که چه بگوید، حتما به این نکته اشاره کنید که آنها باید ظریف باشند و تمام تلاش خود را بکنند تا نوجوان شما احساس خجالت نکند.

·         از تحقیر نوجوان بپرهیزید:

 هنگامی که با نوجوان در مورد بهداشت و دوش گرفتن صحبت می کنید، بسیار مهم است که تمام تلاش خود را بکنید تا از شرمندگی آنها جلوگیری کنید. با موضوعاتی مانند بهداشت، اگر احساس خجالت کند، احتمالاً فوراً حالت تدافعی می‌گیرد، و نمی‌خواهد به حرف‌های شما گوش دهد، مهم نیست چقدر صحبت های شما منطقی است.

همدل باشید و به یاد داشته باشید که سال های نوجوانی می تواند واقعا سخت و گیج کننده باشد. برای مثال می‌توانید بگویید: "می‌دانم که در سن شما می‌تواند واقعاً سخت باشد، و این ممکن است دوش گرفتن در انتهای لیست اولویت‌های شما باشد، اما به یاد داشته باشید که مراقبت از بهداشت مهم است. ممکن است به نظر دردسرآفرین بیاید. اما تمیز و آراسته بودن به شما کمک می کند با وجود همه چیزهایی که می گذرد، اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید."

 


 
 

 

اشکال یابی جوملا

جلسه

اطلاعات مشخصات

حافظه استفاده شده

پرس و جو پایگاه داده